„Znajomość języków jest bramą do wiedzy” ‒ Roger Bacon.
Nauka języka niemieckiego to nie tylko nauka słownictwa czy struktur gramatycznych, to także możliwość poznania innej kultury. Zagadnienia realioznawcze na lekcjach języka obcego są doskonałym połączeniem nauczania języka z informacjami kulturowymi, które prowadzą do otwartości na inne aspekty kultury i do promowania postawy akceptacji różnorodności.
Dzięki współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego skorzystaliśmy z nieodpłatnej oferty w ramach edukacji bibliotecznej Biblioteki Austriackiej w Opolu „Biblioteka z klasą online”. Jest to projekt skierowany do nauczycieli języka niemieckiego i uczniów różnych typów szkół. Biblioteka proponuje atrakcyjne połączenie nauki z zabawą poprzez wykłady multimedialne, warsztaty czy też projekcje filmów edukacyjnych.
Celem podjętej inicjatywy było wzbudzenie zainteresowania językiem niemieckim, poznanie szeroko pojętej kultury kraju niemieckojęzycznego oraz wykorzystanie wiedzy i umiejętności uczniów zdobytych w ramach innych przedmiotów szkolnych.
W dniach 3-4 lutego 2023 r. uczniowie klasy I LOa, I TLm, II LOb, III LOa i IV LOz wzięli udział w prelekcjach realioznawczych dotyczących Austrii w ramach serii Austriacki Przekładaniec. Organizatorem spotkania była pani J. Pecko – nauczycielka języka niemieckiego.
W pierwszej części pt. „Tyś ojczyzną wielkich synów (i córek) – o znanych Austriaczkach i Austriakach” uczniowie poznali wybitnych naukowców, literatów, artystów, sportowców oraz gwiazdy show biznesu.
Drugi wykład „Austria – kraj w centrum globu?” był okazją do przedstawienia nie tylko ogólnych informacji o współczesnej Austrii, lecz także do omówienia przełomowych wydarzeń mających wpływ na dzieje tego kraju.
Swoją wiedzę uczniowie mogli sprawdzić poprzez rozwiązywanie kart pracy, które również zostały przygotowane przez Bibliotekę Austriacką.
Na zakończenie przenieśliśmy się w świat austriackich smaków. W prelekcji „Kulinarna Austria – czyli co jedzą i co piją Austriacy” przedstawione zostały istotne informacje o kuchni tego państwa, która jest połączeniem tradycji kulinarnych tych narodowości, które wychodziły w skład dawnej monarchii. Stąd w kuchni austriackiej zauważalne są wpływy alpejskie, czeskie, węgierskie, słoweńskie czy też włoskie.
Podjęta inicjatywa przyniesie z pewnością konkretne rezultaty. Dotyczy to zarówno efektów w postaci poznawania i wykorzystywania nowych metod pracy, wdrażania nowoczesnych technik nauczania jak i możliwości pełnego korzystania ze znajomości języka obcego.
Zdobyte wiadomości pomogą również uczniom w rozwiązywaniu testu w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego „TURBOLANDESKUNDE”, którego państwem przewodnim będzie właśnie Austria. Konkurs ten zostanie przeprowadzony w marcu.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.