Niedzielą Miłosierdzia Bożego kończy się czas Świąt Wielkanocnych, dlatego przy tej okazji chcemy przekazać podziękowania i ż𝐲𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐚 𝐨𝐝 𝐑𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧, 𝐝𝐨 𝐤𝐭𝐨𝐫𝐲𝐜𝐡 𝐝𝐨𝐭𝐚𝐫𝐥𝐢 𝐖𝐨𝐥𝐨𝐧𝐭𝐚𝐫𝐢𝐮𝐬𝐳𝐞 „𝐗𝐕𝐈𝐈𝐈 𝐏𝐚𝐜𝐳𝐤𝐢 𝐧𝐚 𝐊𝐫𝐞𝐬𝐲. 𝐖𝐢𝐞𝐥𝐤𝐚𝐧𝐨𝐜 𝟐𝟎𝟐𝟓”.
Szczególne podziękowania należą się Wszystkim Darczyńcom, którzy wsparli zbiórkę darów w ramach akcji "Paczka na Kresy".
Dzięki ofiarności mnóstwa osób minione święta Wielkanocne były dla wielu Polaków mieszkających na Łotwie dużo radośniejsze niż zazwyczaj, a wolontariusze mogli dotrzeć do wszystkich, którzy czekali na świąteczną pomoc.
Dziękujemy naszym darczyńcom i ofiarodawcom, do których należą:
oraz wielu indywidualnych anonimowych ofiarodawców
Zbiórkę pomocy prowadziliśmy od początku marca w Zespole Szkół Nr 1 i nr 2 (w Rubinku i Ekonomiku) oraz w LO w Ostrowi Mazowieckiej. Uczniowie, nauczyciele, darczyńcy prywatni i instytucje przekazywali to, co przekazaliśmy w świątecznych paczkach potrzebującym na Kresach.
Oprócz naszego szkoły #Rubinek w akcję włączyły się: Ekonomik w Ostrowi Mazowieckiej, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie , Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie: Liceum i Technikum LO im. M.Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Janusza Korczaka w Łochowie
Na Łotwie przebywaliśmy w dniach 3 – 6 kwietnia br. Dotarliśmy do rodzin, osób samotnych i parafii w Agłonie, Rzeżycy, Wielonie, Malcie i Dyneburgu. Ten rejon Łotwy to Łatgalia – część kraju, w którym mieszka bardzo duża liczba Polaków a wiele osób rozumie lub mówi w języku polskim.
Młodzież podczas tych kilku dni na Łotwie miała także okazję poznać historię i ślady naszych Rodaków w dawnych Inflantach.
Odwiedziliśmy parafię polską w Wielonie (z pięknym klasztorem i kościołem ufundowanym w 1770 roku przez polskiego szlachcica Michała Ryka)
Zapaliliśmy znicze a młodzież z klasy mundurowej z Rubinka wystawiła wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza i grobach legionistów z 1920r. na cmentarzu w Dyneburgu
Najbardziej wzruszające były jednak odwiedziny u rodzin oraz osobiste spotkania z Polakami i Polonią łotewską w Rzeżycy, Agłonie i w Malcie
a także chwilę spędzone w Wilnie , min. w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, podczas drogi powrotnej do Polski.
Trudno wymienić wszystkich, którzy koordynowali i zorganizowali XVIII "Paczkę na Kresy", ale na pewno podziękowania należą się imiennie pani Agnieszka Skowrońska Cezary Andrzej Jurkiewicz S Nikodema Czerniecka i wszystkim naszym wolontariuszom z Ostrowi Mazowieckiej.
red. Anna Zbień- koordynator "Paczki Na Kresy" w ZS Nr1
uczestnicy wyjazdu