„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” - Albert Einstein.
W dniach 12 i 13 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy I LOa, I TLm, I TLb, II LOb, III TLb i IV TLa wzięli udział w Ogólnopolskich Realioznawczych Warsztatach Języka Niemieckiego „Landeskunde live erleben”. Inicjatywa ta została zorganizowana przez Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży. Partnerem projektu była szkoła językowa „Los geht’s!” z Monachium.
Podczas tegorocznej I edycji warsztatów pt. „WILLKOMMEN IN BAYERN” wystąpiły:
- Justyna Magic – nauczycielka języka niemieckiego mieszkająca w Monachium, właścicielka szkoły językowej „Los geht’s!”. Pani Justyna zabrała nas w wirtualna podróż po Bawarii, ze szczególnym uwzględnieniem językowego krajobrazu tego regionu. W czasie swojej prezentacji: „Grüβ Gott – Witamy w Bawarii” nie tylko wyjaśniła nam znaczenie tego zwrotu, ale także dowiedzieliśmy się, jak my Polacy, ale również sami Niemcy postrzegają ten region i czy warto jest uczyć się dialektu bawarskiego.
- Jowita Goda Wójciak - logopedka, nauczycielka języka polskiego na emigracji, mieszkająca od wielu lat u podnóża Alp w pięknej bawarskiej wiosce - w Schönau am Königsee, ambasadorka unijnego projektu wspieranego przez Erasmus + PEaCH for bilingual children (Preserving and promoting Europe’s cultural and linguistic heritage through empowerment of bilingual children and families). Pani Jowita w swoim wystąpieniu: „W podróży po alpejskich zakątkach Bawarii” opowiedziała nam o najciekawszych miejscach tego położonego na południu Niemiec regionu.
Następnie prelegentki odpowiadały na pytania, które zostały przesłane przez uczniów i nauczycieli do organizatorów.
Warsztaty moderowane były przez panią Jadwigę Pecko i panią dr Iwonę Czaplicką – członka Zarządu Głównego PSNJN, prezesa Oddziału Łomża PSNJN, konsultanta ds. nauczania języka niemieckiego i projektów edukacyjnych w CEN w Łomży.
Celem spotkania było:
- pogłębianie wiedzy o krajach, społeczeństwach i kulturach społeczności, które posługują się językiem niemieckim, z uwzględnieniem kontekstu lokalnego, europejskiego i globalnego;
- pogłębienie wiedzy o Bawarii jako jednym z 16 krajów związkowych Niemiec;
- wzmacnianie otwartości na inne kultury;
- rozwijanie wrażliwości międzykulturowej oraz kształtowanie postawy ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy umożliwili uczniom wzięcie udziału w warsztatach języka niemieckiego w formie online.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia w naszej szkole.