Uwaga, uwaga! Powstał oficjalny TikTok Rubinka @rubinektiktok - przedmiotów informatycznych. Zobacz co robią nasi uczniowie na lekcjach. Zachęcamy do obserwowania i lajkowania
https://www.tiktok.com/@rubinektiktok?lang=pl-PL
Uwaga, uwaga! Powstał oficjalny TikTok Rubinka @rubinektiktok - przedmiotów informatycznych. Zobacz co robią nasi uczniowie na lekcjach. Zachęcamy do obserwowania i lajkowania
https://www.tiktok.com/@rubinektiktok?lang=pl-PL
2 marca odbyły się okręgowe eliminacje Ogólnopolskiej Olimpiady Przedsiębiorczości. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 4 TLA Aleksandra Małkińska, która po grudniowych eliminacjach szkolnych, uzyskała wysoki wynik kwalifikujący do dalszej rywalizacji. W całej Polsce do etapu szkolnego przystąpiło ponad 5000 uczniów, z czego 1254 zakwalifikowało się do etapu okręgowego. Okręg SGH Warszawa zakwalifikował 250 uczniów. W tej grupie znalazła się Aleksandra, co jest naprawdę dużym sukcesem. Podczas wyjazdu na eliminacje okręgowe oprócz sprawdzenia swojej wiedzy, Ola miała możliwość zwiedzić gmach główny SGH oraz uczestniczyć w wykładzie na temat funkcjonowania uczelni i warunków rekrutacji na studia. Olimpiada Przedsiębiorczości jest innowacyjnym projektem o społecznym i proprzedsiębiorczym charakterze, dlatego co roku cieszy się ogromną popularnością.
1 marca uczniowie klas mundurowych Rubinka uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Obchody zostały zorganizowane przez władze powiatu, miasta i gminy. Rozpoczęto je od złożenia kwiatów pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego znajdującego się przy Naszej szkole. Pozostała część obchodów miała miejsce pod miejskim pomnikiem Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej. Na uroczystości Zespół Szkół Nr 1 reprezentowali uczniowie klas mundurowych wraz z dyrekcją i pocztem sztandarowym.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w 2001 roku. Od tego czasu 1 marca w całej Polsce oddajemy im hołd, wyrażając wdzięczność i uznanie dla ich patriotyzmu, niezłomnej postawy. Jeden z tych żołnierzy jest Nam szczególnie bliski jako patron Naszej szkoły od 2010 r. Tym bardziej cieszy Nas fakt, że coraz więcej mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej poznaje historię Rotmistrza.
Jako społeczność Rubinka kibicujemy również Muzeum Dom Rodziny Pileckich, w którym można oglądać wystawę stałą poświęconą w całości Witoldowi Pileckiemu i jego żonie Marii.
Cześć i Chwała Bohaterom!
Źródło zdjęć: B. Zduńczyk, https://www.facebook.com/MiastoOstrowMazowieckaOficjalnie, https://powiatostrowmaz.pl/
Tuż przed feriami 9 lutego grupa młodzieży z naszej szkoły odwiedziła sąsiadującą z nami Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Ostrowi Mazowieckiej
Celem spotkania było przybliżenie uczniom klas ósmych wiedzy z zakresu pierwszej pomocy.
Młodzież realizuje program podczas lekcji #Edukacji #dlabezpieczeństwa.
Nasi uczniowie z #LICEUM #RATOWNICZEGO podzielili się zdobytą wiedzą i praktyką z młodszymi koleżankami i kolegami.
Pokazali, jak należy skutecznie ratować czyjeś zdrowie lub życie w sytuacjach krytycznych.
Młodzież ostrowskiej trójki bardzo chętnie brała udział we wszystkich pokazach.
Mamy nadzieję, że to spotkanie pomogło utrwalić wcześniej zdobytą wiedzę i w sytuacji kryzysowej poradzą sobie doskonale z pomocą osobie poszkodowanej.
Serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie Dyrekcji Szkoły oraz nauczycielowi EDB p. Alinie Pakiele.
Liczymy na owocną dalszą współpracę
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"
Aby opowiedzieć historię życia Witolda Pileckiego warto udać się do Muzeum Dom Rodziny Pileckich i zapoznać się z wystawą „O Marii i Witoldzie Pileckich”. Dziś taką okazję miała klasa 3 LoA która wraz z opiekunami zmierzyła się z pytaniami o to, kim był i jakie wartości kierowały jego życiem. Szukaliśmy odpowiedzi w jego dzieciństwie, procesie wychowania i w wartościach wyniesionych z ruchu harcerskiego i służby wojskowej. A przy okazji… zwiedzaliśmy wystawę… „Zawołani po imieniu” to Polacy, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom, zagrożonym śmiercią w czasie Zagłady. Dzięki inicjatywie Muzeum Dom Rodziny Pileckich mieliśmy okazję zapoznać się z projektem Instytutu Pileckiego. I to nie wszystko… Oliwia i Magdalena naszych uczennice w Młodzieżowej Radzie Muzeum przygotowały dla nas grę… od tej chwili Muzeum nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Dziękujemy
„Znajomość języków jest bramą do wiedzy” ‒ Roger Bacon.
Nauka języka niemieckiego to nie tylko nauka słownictwa czy struktur gramatycznych, to także możliwość poznania innej kultury. Zagadnienia realioznawcze na lekcjach języka obcego są doskonałym połączeniem nauczania języka z informacjami kulturowymi, które prowadzą do otwartości na inne aspekty kultury i do promowania postawy akceptacji różnorodności.
Dzięki współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego skorzystaliśmy z nieodpłatnej oferty w ramach edukacji bibliotecznej Biblioteki Austriackiej w Opolu „Biblioteka z klasą online”. Jest to projekt skierowany do nauczycieli języka niemieckiego i uczniów różnych typów szkół. Biblioteka proponuje atrakcyjne połączenie nauki z zabawą poprzez wykłady multimedialne, warsztaty czy też projekcje filmów edukacyjnych.
Celem podjętej inicjatywy było wzbudzenie zainteresowania językiem niemieckim, poznanie szeroko pojętej kultury kraju niemieckojęzycznego oraz wykorzystanie wiedzy i umiejętności uczniów zdobytych w ramach innych przedmiotów szkolnych.
W dniach 3-4 lutego 2023 r. uczniowie klasy I LOa, I TLm, II LOb, III LOa i IV LOz wzięli udział w prelekcjach realioznawczych dotyczących Austrii w ramach serii Austriacki Przekładaniec. Organizatorem spotkania była pani J. Pecko – nauczycielka języka niemieckiego.
W pierwszej części pt. „Tyś ojczyzną wielkich synów (i córek) – o znanych Austriaczkach i Austriakach” uczniowie poznali wybitnych naukowców, literatów, artystów, sportowców oraz gwiazdy show biznesu.
Drugi wykład „Austria – kraj w centrum globu?” był okazją do przedstawienia nie tylko ogólnych informacji o współczesnej Austrii, lecz także do omówienia przełomowych wydarzeń mających wpływ na dzieje tego kraju.
Swoją wiedzę uczniowie mogli sprawdzić poprzez rozwiązywanie kart pracy, które również zostały przygotowane przez Bibliotekę Austriacką.
Na zakończenie przenieśliśmy się w świat austriackich smaków. W prelekcji „Kulinarna Austria – czyli co jedzą i co piją Austriacy” przedstawione zostały istotne informacje o kuchni tego państwa, która jest połączeniem tradycji kulinarnych tych narodowości, które wychodziły w skład dawnej monarchii. Stąd w kuchni austriackiej zauważalne są wpływy alpejskie, czeskie, węgierskie, słoweńskie czy też włoskie.
Podjęta inicjatywa przyniesie z pewnością konkretne rezultaty. Dotyczy to zarówno efektów w postaci poznawania i wykorzystywania nowych metod pracy, wdrażania nowoczesnych technik nauczania jak i możliwości pełnego korzystania ze znajomości języka obcego.
Zdobyte wiadomości pomogą również uczniom w rozwiązywaniu testu w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego „TURBOLANDESKUNDE”, którego państwem przewodnim będzie właśnie Austria. Konkurs ten zostanie przeprowadzony w marcu.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
Dnia 31.01.2023r. uczniowie klas technicznych budowlanych uczestniczyli w 31 edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury - BUDMA.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z nowościami z branży budowlanej, z innowacyjnym sprzętem i produktami oraz premierami rynkowymi.
W ośmiu pawilonach wystawienniczych swoje produkty oraz zasady działań urządzeń przybliżyli naszym uczniom znani producenci i dystrybutorzy nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych oraz przedstawiciele handlu, architekci, wykonawcy i inwestorzy.
Opiekunowie, którzy brali udział w targach:
Uczniowie klas, którzy brali udział w targach:
Dziś wspólnie uczestniczyliśmy w spotkaniu prowadzonym przez Krzysztofa Janowskiego "Europa Schumana - dlaczego warto odkrywać wartości w życiu?" organizowanym przez Instytut Myśli Schumana w porozumieniu z Burmistrzem Ostrowi Mazowieckiej Panem Jerzym Bauerem. Zapoznawaliśmy młodzież z postacią Roberta Schumana, który był wybitnym francuskim politykiem, mężem stanu, dwukrotnym premierem Francji oraz ojcem założycielem Wspólnoty Narodów Europy. Naszym celem było zainspirować młodzież postacią Roberta Schumana, by w przyszłości mogła z chęcią i odwagą podejmować działalność zawodową w oparciu o dobre wartości.
Zachęcamy do wspólnego działania!
Od 7 lutego rusza w Naszej szkole poczta walentynkowa.
Do czwartku (9 lutego) w holu głównym szkoły czekamy na Wasze kartki walentynkowe!
Wszystkie wiadomości zostaną dostarczone w piątek 10 lutego.
27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Tego dnia przypada rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i ośrodka zagłady KL Auschwitz.
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest w wielu krajach, a przede wszystkim w Polsce.
Chociaż w Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, to w zdecydowanej większości byli to Polacy i Żydzi pochodzący z całej Europy.
Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności i zginęło w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje.
Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami, uczniami innych szkół dzięki inicjatywie pracowników Muzeum Dom Rodziny Pileckich brała udział w wydarzeniu, mającym upamiętnić tę szczególną rocznicę.
Zapraszamy odwiedzenia strony organizatorów
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2668923133245421&id=687179874753100
Uczniowie klas mundurowych IV LO y i 3 LO b, 19.01.2023r. uczestniczyli w spotkaniu, które poprowadził rekruter kpr. Aron Szostak, przedstawiciel Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w Komorowie. Podczas spotkania uczniowie uzyskali informację na temat przebiegu rekrutacji i możliwości wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, a także jaki jest cel tworzenia oddziałów obrony terytorialnej oraz kto i w jaki sposób może się ubiegać o wstąpienie w szeregi nowo formowanych oddziałów. W rzeczowej, przystępnie przekazanej informacji młodzież dowiedziała się, że Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to samodzielny rodzaj sił zbrojnych, którego misją jest obrona oraz wspieranie lokalnych społeczności nie tylko w czasie konfliktu zbrojnego, ale także podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Ważnym aspektem tworzonej formacji, jest także wzmocnienie patriotycznych fundamentów systemu obronnego i sił zbrojnych. Młodzież dowiedziała się, że oferta służby w Wojskach Obrony Terytorialnej kierowana jest do wszystkich osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, cywili jak i wojskowych. Jak podkreślił nasz gość, służba w oddziałach obrony terytorialnej to doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje tak potrzebne dziś wartości, jak: odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych oraz – w wymiarze czysto ludzkim, szacunek dla drugiej osoby. Miłym akcentem tej interesującej wizyty było przekazanie uczniom klas mundurowych ulotek informacyjnych i promocyjnych WOT.
Dziękujemy kpr. Aronowi Szostak za udzielenie naszym uczniom obszernych informacji o służbie w oddziałach Wojsk Obrony Terytorialnej.
Koordynatorzy spotkania: A. Oman, Ł. Świerad
17 stycznia br. odbył się szkolny etap 𝕂𝕠𝕟𝕜𝕦𝕣𝕤𝕦 ℝ𝕖𝕔𝕪𝕥𝕒𝕥𝕠𝕣𝕤𝕜𝕚𝕖𝕘𝕠 "𝕋𝕨ó𝕣𝕔𝕫𝕠ść 𝕫𝕟𝕒𝕟𝕪𝕔𝕙 ℙ𝕠𝕝𝕒𝕜ó𝕨. ℙ𝕠𝕖𝕫𝕛𝕒 𝕎𝕚𝕤ł𝕒𝕨𝕪 𝕊𝕫𝕪𝕞𝕓𝕠𝕣𝕤𝕜𝕚𝕖𝕛"
W eliminacjach uczniowie prezentowali wybrane przez siebie utwory naszej noblistki.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
W międzyszkolnym etapie konkursu będą nas reprezentować zdobywcy poszczególnych miejsc i wyróżnieni:
I Oliwia Brzostek 3LOa
II Weronika Radecka 2LOb
III Daria Kędzierska 2LOb
wyróżnieni:
Katarzyna Dąbkowska 2LOa, Wiktoria Puławska 2LO a, Karolina Godlewska 3TLb
Gratulujemy!
W dniu 17.01.2023 odbyło się uroczyste podsumowanie Turnieju Szkolnego w e-sporcie. Podczas wręczania dyplomów i medali obecnością swoją zaszczycił nas Pan Dyrektor Piotr Siwek, który w asyście uczennicy 4TIp Oliwii Kanieckiej i Pana Radosława Kęckiego wręczyli medale i dyplomy za poszczególne miejsca.
1 miejsce – klasa 2 TL
2 miejsce – klasa 4 Tip
3 miejsce – klasa 4 LOy
Medale były autorskim projektem naszego nauczyciela Pana Rafała Hartmana.
Organizacją turnieju jak co roku zajęli się: uczeń 4TIp Mateusz Iwaniuk i nauczyciele przedmiotów informatycznych Pan Radosław Kęcki i Pan Robert Wąsik.
Powoli kończy się pierwszy semestr roku szkolnego, przyszedł również czas na podsumowanie dodatkowych działań uczniów Rubinka na lekcjach informatyki. Młodzież wzięła udział w ogólnopolskich i międzynarodowych akcjach takich jak CodeWeek, IT Fitness Test 2022 Grupy Wyszehradzkiej oraz rozpoczęła projekt „Bezpieczni w sieci”.
CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Tego typu działania idealnie wpisały się w lekcje informatyki wzbogacając je i rozwijając kompetencje naszych uczniów. Nasza szkoła została jednym z laureatów konkursu przeznaczanego dla organizatorów.
IT Fitness Test 2022 jest sprawdzianem umiejętności cyfrowych skierowanym do obywateli Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Uczniowie rozwiązując test mogli zweryfikować poziom kompetencji w obszarach takich jak:
W efekcie każdy uczestnik otrzymał informację zwrotną dotyczącą gotowości do dalszej nauki i wejścia na rynek pracy w dobie postępującej cyfryzacji. Każdy z uczniów otrzymał imienny certyfikat potwierdzający osiągnięty wynik oraz mógł porównać go na tle swojej klasy, szkoły, całego kraju czy też naszego regionu Europy.
Obecnie przygotowujemy się do nowego semestru, który będzie poświęcony cyberbezpieczeństwu. W tym celu dołączyliśmy do projektu edukacyjnego „Bezpieczni w sieci”, w którym uczniowie mogą podnieść kompetencje cyfrowe z zakresu bezpieczeństwa w Internecie i ukończyć kursy e-learningowe organizowane przez NASK.
Włączanie się w akcje mające zasięg ogólnopolski i międzynarodowy przynosi uczniom wiele satysfakcji.
Pokazuje również, że technologie informacyjno-komunikacyjne nie tylko są atrakcyjną formą nauki, ale również potrafią łączyć ludzi na całym świecie we wspólnym celu.
tekst: MP
Jak wcześniej pisaliśmy nasza szkoła otrzymała akredytację programu Erasmusa+ w sektorze: Kształcenie i szkolenia zawodowe na lata 2021-2027. Oznacza to regularne otrzymywanie dofinansowania na działania związane z wyjazdami uczniów i kadry kształcenia zawodowego na zagraniczne szkolenia, staże i praktyki zawodowe! .
Dzisiaj możemy się pochwalić oficjalnym certyfikatem potwierdzającym Akredytację otrzymanym od Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu ERASMUS+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
21 grudnia 2022 roku w naszej szkole miał miejsce apel bożonarodzeniowy. Uroczystość rozpoczęła się przekazaniem przez harcerzy Światła Betlejemskiego, które towarzyszyło nam podczas śpiewu kolęd i refleksji słowno muzycznej przygotowanej przez młodzież.
Klasa II TPS, która kilka dni wcześniej, zdobyła pierwsze miejsce w Konkursie Kolęd i Pastorałek, miała możliwość zaprezentować się przed całą społeczności z kolędą "Przybieżeli do Betlejem pasterze".
fot. Magdalena Ościłowska 3A
Fundacja Małych Stópek oraz koordynatorzy akcji charytatywnej w Zespole Szkół Nr 1, serdecznie dziękują wychowawcom i uczniom klas: ITB, ITI, I TLa, ITLb, 2LOb, 2 TL, 3 TLa, 3 TLb, 4 TF, za udział w bożonarodzeniowej zbiórce „Paczuszka dla maluszka”.
W tym roku adresatem świątecznej akcji jest Dom Dziecka im. Matki Weroniki w Siennicy. Udało się nam zebrać: żele pod prysznic, proszki do prania, płyny do płukania, dezodoranty, szampony, szczoteczki i pasty do zębów oraz artykuły higieny osobistej. Wszystkie artykuły przekazaliśmy państwu Jolancie i Jarosławowi Polak – koordynatorom akcji w rejonie Ostrowi Mazowieckiej.
Wszystkim zaangażowanym w zbiórkę dziękujemy za okazane wsparcie, za otwarte serce, za pomoc i życzliwość oraz bezinteresowną chęć do czynienia dobra.
Koordynatorzy w ZS nr 1: Bożena Łaszczyńska, Ewa Kuczyńska
7 grudnia 2022r. odbyły się na hali MOSiR Ostrów Mazowiecka rozgrywki w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców w ramach 𝕏𝕏𝕀𝕀𝕀 ℙ𝕠𝕨𝕚𝕒𝕥𝕠𝕨𝕖𝕛 𝕆𝕝𝕚𝕞𝕡𝕚𝕒𝕕𝕪 𝕄𝕝𝕠𝕕𝕫𝕚𝕖ż𝕪.
Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie Rubinka.
W klasyfikacji drużynowej dziewczęta zajęły 2 miejsce, a chłopcy 1 miejsce.
Indywidualnie najlepiej wypadli:
- Ola Federczyk - IV miejsce , punktowane miejsca wywalczyły Karolina Pysk I Magda Samsel .
- I medal wywalczył sobie Piotr Piętka
- II Dawid Rutkowski ,
- V miejsce - Michał Kulesza.
Reprezentanci naszej szkoły, w dniach 23 - 24 listopada, w eliminacjach wewnątrzszkolnych. Mistrzostwa Szkoły, miały na celu wyłonić najlepszych zawodników do rozgrywek powiatowych .
Gratulujemy osiągniętych wyników!
A. Wardaszka
W ramach działalności naszej szkoły Rubinek Ostrów Maz. i Fundacja Świętego Mikołaja w grudniu odbyły się 4 zbiórki:
- jedna kwesta na terenie miasta Ostrów Mazowiecka
- dwa kiermasze tostów i słodkości oraz
- zbiórka podczas turnieju LoL w naszej szkole.
Udało Nam się zebrać 1940 zł !!! Ta kwota zostanie podwojona przez fundację!
Dziękujemy każdemu, kto wsparł nasze zbiórki. Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na stypendia dla uczniów Naszej Szkoły. Warto pomagać.
Ogromne podziękowania dla uczniów klasy:
3 LO a (grupa ratownicza) kwota zebrana podczas kiermaszu 685,22 zł.
3 LO b kwota zebrana podczas kiermaszu 696,63 zł.
2 TI kwota zebrana podczas turnieju LOL 157,57 zł.
oraz uczennic klasy 4 LO z, które w mroźny dzień dzielnie uczestniczyły w zbiórce na terenie miasta Ostrów Mazowiecka.
Wielkie brawa dla uczniów oraz ich wychowawców, którzy ogromnie zaangażowali się w organizację zbiórek oraz kiermaszy.
Grudzień to szczególny miesiąc.
Przed Bożym Narodzeniem otwieramy nasze serca dla tych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia.
Nasi #wolontariusze z Koła #Caritas zbierają dary dla potrzebujących z naszego miasta.
Dziękujemy Wszystkim, którzy pomogą nam przygotować świąteczne prezenty.
Powered by aSc EduPage