Muzeum Treblinka-Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941 - 1944) to miejsce, które często odwiedzają uczniowie ostrowskich szkół.
4 kwietnia zwiedzali to szczególne miejsce uczniowie klasy II LO b wraz z nauczycielami historii.
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia miejsca upamiętniającego stację kolejową w Treblince.
Następnie wraz z przewodnikiem, który w ciekawy sposób przedstawił historię obozu koncentracyjnego, uczniowie zwiedzali wystawę.
W sali muzealnej można było obejrzeć makietę obozu, zdjęcia z tamtego okresu oraz wysłuchać relacji świadka tamtych wydarzeń zarejestrowanej na filmie.
Kolejnym etapem zwiedzania był dawny Obóz Zagłady – Treblinka II. Symboliczna rampa kolejowa, wybrukowana „droga śmierci”, ogromny kamienny pomnik na miejscu byłego krematorium, symboliczne ruszta, na których palono zwłoki oraz 17 tysięcy kamieni- wszystko to przypominało wymownie o zagładzie ponad 800 tysięcy ofiar (Żydów i Romów) obozu koncentracyjnego.
Następnie pod opieką pracownika muzeum uczniowie zwiedzili pozostałości dawnego Obozu Pracy – Treblinka I (punkt widokowy na żwirownię, pozostałości po barakach oraz miejsce straceń i symboliczne groby ofiar więźniów obozu pracy).
Wycieczka do obozu zagłady w Treblince oddalonej od nas 35 kilometrów, miejsce historyczne, z pewnością u wielu jej uczestników wywołało zadumę i refleksję.