7 października klasy 3TLp, 3TLa, 4TLa oraz 4TLb mieli niecodzienną lekcję. Zespół logistyków z ZS nr 1 - p. J. Falkowska, p. M.Konkiel, p. E.Kuczyńska, p. A. Śledzińska i p. M.Szymańska zorganizował spotkanie z p. Jackiem Jarmułą Pan Jacek jest pilotem, instruktorem lotnictwa, absolwentem oraz wykładowcą Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Nasi uczniowie poznali historię lotnictwa, zagadnienia związane z transportem powietrznym, jego infrastrukturą, wadami i zaletami. Serdecznie dziękujemy panu Jackowi za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły oraz podzielenie się swoją olbrzymią wiedzą z zakresu lotnictwa.
Aktualności
SPOTKANIE Z PILOTEM WOJSKOWYM
- 2
Spotkanie z mistrzem - Wojciechem Nowickim
- 38
11 października uczniowie naszej szkoły spotkali się z Wojciechem Nowickim – lekkoatletą specjalizującym się w rzucie młotem i naszym mistrzem olimpijskim.
Spotkanie z Wojciechem Nowickim poprowadził pan dyrektor Piotr Siwek. Przypomnieliśmy sobie dorobek naszego Gościa, który w 2021 zdobył w Tokio złoto igrzysk olimpijskich, ustanawiając rekord życiowy 82,52 m. Jest też trzykrotnym brązowym medalistą igrzysk olimpijskich, medalistą mistrzostw świata oraz mistrzem Europy.
Nasz mistrz jest wielki ze względu na swój sportowy dorobek, ale też potężny wzrost (1,96 m). Jako człowiek okazał się bardzo bezpośredni i bardzo przyjazny - odpowiadał na pytania naszych kolegów i cierpliwie pozował do zdjęć po spotkaniu.
Rozstrzygnięcie konkursu - Prymas. Kardynał Stefan Wyszyński
Podczas uroczystości kończących obchody związane z beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia nagrodzono laureatów konkursu Plastycznego "Prymas. Kardynał Stefan Wyszyński".
Wydarzenia towarzyszące odbyły się w Zuzeli, a ich organizatorem było Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej.
2Nagrodzone w konkursie prace zostały zaprezentowane w sanktuarium w Zuzeli na okolicznościowej wystawie 26 września.
Nagrodę za zajęcie 1. miejsca odebrała nasza uczennica - Natalia Zaczkowska, a wyróżnienie przyznano Klaudii Borowej. Gratulacje należą się także opiekunowi nagrodzonych p. Agnieszce Radomskiej.
Zaproszeni goście, którzy tak licznie przybyli na niedzielne uroczystości, mieli też okazję odwiedzić Muzeum Lat Dziecięcych Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz obejrzeć wystawę pt. "Kardynał z ostrowskiej ziemi" przygotowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej oraz Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej.
Witold Pilecki - mój patron
Edukatorzy Muzeum Domu Rodziny Pileckich przeprowadzili 8 października 2021 zajecia warsztatowe "Witold Pilecki - mój patron". W zajęciach uczestniczyły uczennice klasy IIILOa.
Dziękujemy Muzeum Dom Rodziny Pileckich za możliwość uczestniczenia w tych niezwykle wartościowych warsztatach.
6
Szkolenie militarno - obronne klas mundurowych
W dniach 4- 8 października klasy mundurowe Z RUBINKA były na szkoleniu militarno - obronnym w Czerwonym Borze. Pogoda dopisała. Mundurowi spali w namiotach. Przechodzili szkolenie z zakresu regulaminów wojskowych ,strzelectwa, sprawności fizycznej, terenoznawstwa, sztuki walki, wspinaczki.
61Przed wyjazdem do Czerwonego Boru ,odbyła się odprawa 100 kadetów z Rubinka przez Dyrektora Szkoły.
Zakwaterowanie, szkolenie medyczne ,elementy surwiwalu, terenoznawstwo, strzelanie, zajęcia wysokościowe - zjazd na tyrolce, pokonywanie toru przeszkód, musztra. Nie było łatwo. Kadeci pokonywali własne słabości, uczyli się wytrwałości , sprawności ,współdziałania w grupie, dyscypliny.
29
Klasowa Gwiazda
- 5
Ten tydzień minął Nam na poznawaniu prawdziwych GWIAZD!
Od 4 do 10 października obchodziliśmy Międzynarodowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej. Każdego roku stowarzyszenie Word Space Week, zajmujące się promowaniem tego święta na całym świecie, proponuje jego temat przewodni. W tym roku zostały nim osiągnięcia i wkład kobiet w sektor kosmiczny i naukę pt. „Kobiety w kosmosie”.
Zespół Szkół nr 1 również postanowił dołożyć swoją cegiełkę i wraz z całym światem przyłączyć się do obchodów Międzynarodowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej, przypominając światu znaną niegdyś w całej Europie śląską astronom – Marię Kunicką żyjącą w XVII w. Znana wówczas ze swojego geniuszu, dziś stanowi dla nas symbol kobiety naukowca.
Jej pasja do obserwacji gwiazd na sferze niebieskiej zainspirowała nas do stworzenia własnego wydarzenia pt. „Klasowa Gwiazda”, które zostało oficjalnie przyjęte na stronie stowarzyszenia Word Space Week.
Uczniowie biorący udział w wydarzeniu „Klasowa Gwiazda” wykazując się kreatywnością, logicznym myśleniem i efektywną pracą zespołową - poznają prawdziwą gwiazdę. Efektem pracy jest zebranie informacji takich jak położenie, widoczność, odległość od Ziemi, rozmiar, typ widmowy czy temperatura obiektu. Klasa, której się to udało otrzymuje certyfikat gwiazdy potwierdzający ponadpodstawową znajomość jej parametrów.
Gratulujemy klasom uzyskanych certyfikatów!
Wygrana w turnieju strzeleckim!
W dniu 30 września 2021 r. uczniowie RUBINKA wzięli udział w turnieju strzeleckim im.ppor. Aleksandra Kuleszy na strzelnicy w Troszynie. Zespoł w skladzie:
Benedykt Klecha, Mariusz Wujek i Michał Godlewski zajęli I miejsce drużynowo,Benedykt Klecha I miejsce indywidualnie,
Mariusz Wujek II miejsce indywidualnie w konkurencji z pistoletu.
Gratulujemy wygranej!
V pętla taktyczna w Czerwonym Borze
W dniu 24.09.uczniowie Rubinka po raz piąty stanęli na trasie pętli taktycznej w Czerwonym Borze. Było ciężko, ale wszyscy dotarli do mety. Pokonali wiele trudnych przeszkod na 12 kilometrowej trasie. Gratulcje za podjęcie trudnego wyzwania.
22
Śladami Wielkiego Polaka
Wycieczka do Zuzeli i Andrzejewa
20 września 2021 roku uczniowie klasy maturalnej IV TBS wraz z wychowawcą p. Jagodą Pecko i p. Agnieszką Radomską wzięli udział w wycieczce do Zuzeli i Andrzejewa – miejsc związanych z osobą kard. Stefana Wyszyńskiego.
23Podczas zwiedzania kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Zuzeli pani przewodnik zapoznała nas z historią życia Prymasa Wyszyńskiego oraz opowiedziała o witrażach, na których ukazane zostały najważniejsze wydarzenia z jego działalności kapłańskiej.
Zwiedziliśmy Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia. Zobaczyliśmy mieszkanie Państwa Wyszyńskich oraz zrekonstruowaną szkołę, do której mógł chodzić Kardynał.W Andrzejewie zwiedziliśmy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie wysłuchaliśmy opowieści o latach spędzonych tu przez Stefana Wyszyńskiego.
Na cmentarzu parafialnym zapaliliśmy znicz na grobie Julianny Wyszyńskiej, mamy Prymasa Tysiąclecia.
Pobyt w Andrzejewie stał się również okazją do zapoznania się z historią regionu, gdzie we wrześniu 1939 roku odbyła się bitwa pod Łętownicą i Andrzejewem.
Poznajemy rtm. W. Pileckiego
4 października klasa 1TI miała przyjemność uczestniczyć w zajęciach warsztatowych dotyczących Naszego Patrona prowadzonych przez pracowników Muzeum - Dom Rodziny Pileckich.
7Uczniowie poznali jego życie i działalność na tle ówczesnych wydarzeń historycznych opierając się na udostępnionych teksach oraz zdjęciach. Analizując etapy życia rtm. Witolda Pileckiego uczestnicy określili cechy charakteru składające się na osobowość Wielkiego patrioty. Jego postać jest wzorcem dla współczesnego pokolenia, a uczniowie 1TI już wiedzą, którą cechę charakteru Naszego Patrona chcieliby kształtować w sobie.
Dziękujemy Muzeum Dom Rodziny Pileckich za poprowadzenie niezapomnianych zajęć.
Mistrzostwa w biegach przełajowych
Dnia 30 września 2021r. na terenie Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka (Leśnictwo Orło) odbyły się Mistrzostwa w biegach przełajowych dziewcząt i chłopców naszej szkoły. Celem tych zawodów było ukazanie walorów przyrodniczych i zdrowotnych biegania po lesie. Trasa biegu wyznaczona była w malowniczych terenach Leśniczówki w Orle, gdzie młodzież zmagała się na dystansie 1200 m –dziewczęta oraz 1600 m –chłopcy.
11Naszej młodzieży nie wystraszyła brzydka deszczowa pogoda i w zawodach wzięło udział aż 78 osób, 40 dziewcząt i 38 chłopców. Najlepsze zawodniczki i zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki. Po zawodach wszyscy zostali zaproszeni na ognisko i gorące kiełbaski.
Organizatorami imprezy oraz opiekunami młodzieży byli nauczyciele wychowania fizycznego: Andrzej Wardaszka i Marta Kotlenga.
Patronat medialny nad imprezą sprawowały uczennice klasy III LO z–Dominika Bączyk oraz Oliwia Gocłowska.
Najlepsze biegaczki w naszej szkole to:
I m- Komor Natalia kl.III LO z
II m- Grucelska Natalia Irena kl.IV Tf
III m- Świerżewska Magdalena kl.II LO a
IV m- Bazylak Daria kl.II Tlb
V m- Grucelska Ewelina Anna kl.III LO a
VI m- Więcław Aleksandra kl.II TL b
VII m- Dziełak Oliwia Maria kl.II LO c
VIII m- Abramowska Olga Agnieszka kl.IV TD
Najlepsi biegacze w naszej szkole to:
I m-Antoniak Oliwier kl.I TBF
II m -Kordyszewski Gabriel Rafał kl.I TBF
III m- Kulesza Michał kl.III TBDp
IV m -Libuda Adrian kl.II TBD
V m – Jadczak Daniel kl.III TBDp
VI m- Knajp Bartosz kl.I LO b
VII m- Lewandowski Dawid kl.I TL
VIII m- Gordziejczyk Jakub kl.I TPS
Dzień Patrona
28 września obchodziliśmy Dzień Patrona. Z tej okazji gościliśmy Starostę ostrowskiego p. Zbigniewa Chrupka oraz dyrektora zaprzyjaźnionego z Rubinkiem "Muzeum Dom Rodziny Pileckich".
33Wszyscy zgromadzeni goście wysłuchali części artystycznej, przygotowanej przez zespół historyków w naszej szkole - p. Annę Grudzińską, p. Andrzeja Manowskiego i p. Franciszka Jasionowskiego, a poprowadzonej przez uczniów 3 LO o profilu mundurowym. Przepiękną "Balladę o rotmistrzu" oraz inne utwory zaśpiewała uczennica naszej szkoły - Jadwiga Danelczyk.
Organizatorzy wręczyli nagrody zwycięzcom konkursu wiedzy o życiu i dokonaniach rotmistrza Witolda Pileckiego. Gratulujemy!
Tego dnia, zgodnie z tradycją, uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły, a delegacja Samorządu Uczniowskiego złożyła kwiaty i zapaliła znicze przed pomnikiem Patrona.
Obóz klas ratowniczych w Balikach
- 63
W dniach 22-24 września uczniowie klas ratowniczych wraz z wychowawcami i opiekunami brali udział w obozie w Balikach. Wyjazd ten był zorganizowany w ramach kształcenia klas o profilu ratowniczym. Zajęcia odbywały się pod okiem wspaniałych szkoleniowców, ratowników medycznych i przedstawicieli służby zdrowia. Młodzież przyswajała wiedzę teoretyczną i zdobywała praktyczne umiejętności w zakresie czynności ratunkowych. Uczniowie mieli możliwość poznać obsługę sprzętów w karetce, uczestniczyć w symulowanych zdarzeniach medycznych oraz zapoznać się obowiązkami w pracy ratownika medycznego. Zdobyta wiedza jest niezwykle cenna w codziennym życiu. Niesienie pomocy osobom narażonym na zagrożenie życia i zdrowia jest nie tylko szlachetnym działaniem, ale też obowiązkiem każdego człowieka. Szkolenia zakończyły się testem i praktycznym sprawdzianem umiejętności.
Wycieczka do Treblinki
24 września 2021 roku uczniowie klas maturalnych IV TB i IV TPS pod opieką p. Jagody Pecko i p. Agnieszki Radomskiej odwiedzili szczególne miejsce – Treblinkę, gdzie podczas wojny funkcjonował drugi, co do wielkości niemiecki obóz koncentracyjny w Europie.
27Dziś w tym miejscu znajduje się Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Po samym obozie nie ma prawie śladu, ponieważ Niemcom udało się go zniszczyć przed zakończeniem wojny. Na jego miejscu można zobaczyć tylko betonowe bloki symbolizujące tory, kamienie przypominające macewy, czyli nagrobki na żydowskim cmentarzu i pomnik, który jest symbolicznym grobowcem tych, co tutaj zginęli. Do Treblinki Niemcy przywozili Żydów min. z Warszawy - tu zginął Janusz Korczak z dziećmi i pracownicami sierocińca, który prowadził. Usłyszeliśmy też historię Hani Zalewskiej, która zginęła ostatniego dnia funkcjonowania obozu. Wyjazd ten był dla nas prawdziwą lekcją historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.
Myślę, więc nie śmiecę
- 13
Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję Sprzątania świata. W tym roku pod hasłem ,,Myślę, więc nie śmiecę”. Jak wiemy młodzieży naszej szkoły nie są obojętne sprawy środowiska, dlatego w piątek 24 września uczniowie ruszyli porządkować najbliższe otoczenie. Warto powiedzieć, że w tym roku zebraliśmy mniej śmieci niż w latach ubiegłych co może świadczyć o poprawiającej się świadomości ekologicznej mieszkańców Ostrów Mazowiecka.
Narodowe czytanie
11. września br po raz kolejny wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej. Lekturą tegorocznego spotkania była "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
4Dziękujemy organizatorom, licznym uczestnikom i gościom - wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, miejskich urzędów, szkół, przedszkoli, uczestnicy Klubu Seniora a także goście z partnerskiego włoskiego miasta Brembrante do Sopra.
Dziękujemy takze naszym nauczycielom (min. p. Annie Zbień, p. Joannie Murawskiej, p.Małgorzacie Orłowskiej) za przygotowanie uczestników i ich ciekawe stylizacje
Zapraszamy za rok na kolejną edycję #NarodowegoCzytania
Spotkanie z Ojcem Cezarym Wieczorkiem - absolwentem naszej szkoły i misjonarzem
- 5
8 września 2021 r. odwiedził nas Ojciec Cezary Wieczorek - pochodzący z Ostrowi absolwent Rubinka. Ukończył nasze Technikum Elektryczne a od lat jest księdzem w Stowarzyszeniu Misjonarzy Afrykańskich. Od 20 lat posługuje w Afryce - od 8 jest misjonarzem wśród Pigmejów w Republice Środkowoafrykańskiej. W rozmowach z młodzieżą podkreślał, że bardzo pomagają mu w pracy umiejętności techniczne zdobyte w Technikum Elektrycznym. Przy swojej afrykańskiej parafii założył stolarnię i warsztat spawalniczy, których działalność pomaga w codziennym funkcjonowaniu społeczności. Z wielką radością dzielił się faktem, że do dwóch lat dysponuje samochodem terenowym, który misja otrzymała od MIVA Polska (organizacja charytatywna, która z datków kierowców wyposaża misjonarzy w auta niezbędne do ich służby) Ojciec Cezary, aby odprawić Mszę św. pokonuje ok 80 km. po błotnistych drogach w buszu.Udzielił błogosławieństwa misyjnego, prosił o modlitwę za Afrykę, której mieszkańcy borykają się z niewyobrażalnymi dla Europejczyków problemami.
Narodowe Czytanie
W zeszłym tygodniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Narodowym Czytaniu "Moralności pani Dulskiej". Słowa książki wybrzmiały zrówno w klasach jak i w plenerze. Gratulujemy polonistom fantastycznej inicjatywy.
19
Rubinek na Happeningu w bibliotece
W zeszłym tygodniu Rubinek uczestniczył w "Happeningu w bibliotece" czyli przeniesieniu księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej ze Starej elektrowni w do nowego lokum.
10
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego oraz posadzenie "dębu śląskiego"
- 18
1 września 2021r. społeczność Rubinka wraz z zaproszonymi Gośćmi uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny 2021/2022.
Dyrektor Szkoły pan Piotr Siwek przywitał przybyłych przedstawicieli lokalnych władz samorządowych z panem Starostą Zbigniewem Chrupkiem na czele, dowódcę jednostki wojskowej w Komorowie, przedstawicieli firm współpracujących z Zespołem Szkół Nr 1 - Fabryki Mebli FORTE i Schneider oraz uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.
Pierwszy dzień w murach szkoły był okazją dla całej lokalnej społeczności, by uczcić nadchodzącą setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Ten zbrojny zryw miał ogromne znaczenie dla ustalenia przebiegu granicy II Rzeczypospolitej na Kresach Zachodnich.
Pamięć o zabiegach o polskość Górnego Śląska sprzed około wieku to nie tylko dziedzictwo Górnoślązaków. Stanowi ona dziedzictwo wszystkich zakątków Rzeczypospolitej, w których gromadzono środki na prowadzenie górnośląskiej kampanii plebiscytowej i na rzecz pomocy Powstańcom Śląskim.
W ramach obchodów setnej rocznicy III powstania śląskiegona terenie parku szkolnego starosta Zbigniew Chrupek wraz dyrektorem szkoły Piotrem Siwkiem zasadzili jedyny w powiecie ostrowskim "dąb śląski" - drzewo upamiętniające pomoc niesioną Górnemu Śląskowi w latach 1919–1921.
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie