Zagraniczne praktyki i szkolenia
Konferencja podsumowująca projekt - Mobilność osób uczących się i kadry
- 17.11.2023 21:35
- W dniu 13 listopada 2023 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się uroczyste podsumowanie projektu nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000066569, który był realizowany w ramach otrzymanej Akredytacji programu ERASMUS+, sektora kształcenia i szkolenia zawodowego - Mobilność osób uczących się i kadry.
GALERIA ZDJĘĆ W ramach działań projektowych 34 uczniów uczących się w zawodzie informatyk, logistyk, technik pojazdów samochodowych oraz technik usług fryzjerskich odbyło praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach i instytucjach zagranicznych, tym razem we włoskim mieście Spoleto oraz w greckim Nei Pori. Projekt finansowany był z funduszy Unii Europejskiej programu Erasmus + a wysokość dofinansowania to 50 299 euro.
W czasie konferencji odbyło się też podsumowanie projektu pt. ,, Nauka przedsiębiorczości na wysokim poziomie gwarancją sukcesu własnej firmy”, którego beneficjentami była czteroosobowa grupa nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Uczestniczący w projekcie nauczyciele mieli okazję poszerzyć swoje kompetencje zawodowe z w/w tematu w mieście Nei Pori w Grecji. Organizacją pobytu oraz szkoleń uczniów i nauczycieli zajęła się firma Greek Culture And Education.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie uczestniczący w projekcie, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz młodzież. Organ prowadzący szkołę reprezentowały panie: Agnieszka Radomska – Dyrektor Wydziału Edukacji, Promocji Powiatu i Zdrowia oraz pani Ewa Suchcicka – Sekretarz Powiatu Ostrów Mazowiecka .
Celem konferencji było podsumowanie i prezentacja efektów projektu a także podzielenie się zdobytą wiedzą, doświadczeniem i przeżyciami z wyjazdu.
Konferencję rozpoczął pan Ryszard Kowalczyk, wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 a jednocześnie koordynator projektu, który powitał uczestników spotkania, zaprezentował tematykę projektu oraz przestawił w formie prezentacji multimedialnej założenia i cele programu Erasmus + , zaprezentował działania oraz dane statystyczne, pokazujące rozwój tego programu w Zespole Szkół Nr 1 .
Kolejnym punktem spotkania były prace uczestników stażu, prezentacje multimedialne i filmy, przedstawiające realizację praktyk zawodowych, programu kulturowego oraz spędzanie wolnego czasu podczas pobytu we Włoszech i Grecji. Stanowiły one jednocześnie potwierdzenie, że cele i założenia projektu zostały w pełni zrealizowane i przyniosły znaczące efekty. Prezentowane materiały przywołały wspomnienia, skłoniły uczestników konferencji do wymiany informacji i doświadczeń. Uczniowie zwrócili się do koleżanek i kolegów, zachęcając ich do udziału w projektach.
W dalszej części spotkania przedstawiono korzyści płynące z realizacji projektu dla uczniów, nauczycieli, szkoły i regionu, podkreślając przy tym, że najważniejszą i największą korzyścią szkolenia był rozwój zawodowy i osobisty jej uczestników. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się funkcjonowaniem firm zagranicznych, poszerzyć swoje kompetencje zawodowe, doskonalić umiejętności pracy w zespole oraz rozwijać umiejętności komunikacyjne. Prelegenci podkreślili również ważne elementy stażu, takie jak: integracja grupy, wymiana doświadczeń oraz deklaracje dalszej współpracy pomiędzy partnerami projektu. Na koniec uroczystości uczestnicy projektu otrzymali dokument Europass - Mobilność określany mianem europejskiej ścieżki kształcenia a potwierdzający nabytą wiedzę i umiejętności w innym kraju europejskim. Dodatkowo wręczono zaświadczenia i certyfikaty wydane przez Zespół Szkół Nr 1 oraz zagraniczne instytucje przyjmujące. Dyrektor Ryszard Kowalczyk podziękował nauczycielom, którzy sprawowali opiekę nad młodzieżą uczestniczącą w zagranicznych stażach za wkład pracy i zaangażowanie w realizację projektu.
Po zakończeniu oficjalnej części spotkania długo jeszcze trwały rozmowy na temat zrealizowanych projektów i planów na przyszłość , związanych z programem Erasmus +. Uczestnicy udzielali informacji, dzielili się swoimi odczuciami i odpowiadali na liczne pytania koleżanek i kolegów.
opracowała
Małgorzata Jasionowska
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły